Jdi na obsah Jdi na menu
 

Chovatelské zásady

19. 7. 2018

1) chovám včelstva tak, aby neumírala - to je můj primární cíl !

2) nesnažím se ze včelstev dostat co nejvíce medu, ale naopak velké množství medu nechávám včelám na zimování.

3) chovám velmi silná včelstva ! Taková, jaká u nás žila před příchodem člověka. I na jaře po vyzimování mají moje včely stejně jako původní přírodní včelstva ještě několik desítek kg zásob mnohdy čistého medu, který jsem jim v minulé sezoně ponechal. Jen taková včelstva jsou vitální a jen výjimečně přes zimu umírají, vyvíjejí se přirozené a po dobu celého roku jsou mnohem zdravější a vitálnější než slabá včelstva zimovaná s co nejmenšími náklady na cukru, jak to dělá většina včelařů, podle mého názoru taková včelstva nanesou i kvalitnější med a práce s nimi mi přináší radost.

4) zásadně používám minimum tvrdé chemie ve včelstvech. Kromě povinného léčení, které se provádí v říjnu a listopadu tedy v době kdy ve včelstvu není žádný med k vytáčení, léčím včely pouze kyselinou mravenčí. Nenakupuji ani voskové mezistěny, tím se do mého chovu nemohou dostat škodlivé látky přes včelí vosk.

5) na nátěr úlů používám vodou ředitelné ekologické barvy určené pro styk s potravinami. Med je vytáčen v nerezovém medometu, cezen nerezovými síty a skladován buďto přímo ve sklenicích nebo v sudech s certifikátem pro skladování medu.

6) snažím se posouvat technologicky i chovatelsky vpřed, používám moderní metody včelaření a každý rok něco zlepším a nakupuji nové vybavení.

7) vytáčím med zásadně v klimatizovaných prostorech s nízkou vzdušnou vlhkostí, tím se do medu nedostává jako při vytáčení v běžných podmínkách žádná vzdušná vlhkost, ale naopak med při procesu vytáčení sníží svůj obsah vody.

- výše uvedené postupy vedou k maximální kvalitě vytáčeného medu.